Diagnostika a liečba krčových žíl - varixov

Chronickým žilovým ochorením označujeme skupinu chorobných stavov žilového systému, ktoré majú pôvod v poškodení žilovej steny a chlopní. Prejavujú sa v rôznych štádiách ochorenia, od metličiek cez varixy, opuchy končatín, kožné zmeny až po vred predkolenia. Subjektívne príznaky kŕčových žíl sú rôznorodé. Pocit ťažkých nôh, svrbenie, mravčenie, napätie, pálenie, brnenie, potivosť, bolesti nôh, nepokojné nohy, nočné kŕče a opuchy patria k najčastejším.

Pacienti považujú kŕčové žily len za kozmetický problém, avšak neliečené stavy môžu vyústiť do závažných komplikácií, ako sú zápaly, trombotizácie a vredy predkolenia.

K liečbe kŕčových žíl sa pristupuje konzervatívne a chirurgicky po komplexnej diagnostike, ktorej neodlúčiteľným článkom je aj ultrazvukové vyšetrenie žilového systému.

Konzervatívna liečba zahŕňa užívanie venofarmák, zmenu životosprávy, cvičenie, nosenie kompresívnych pančúch.

Cieľom chirurgickej liečby je odstránenie príčiny vzniku varixov (nefunkčné chlopne a spätný tok krvi cez choré žily), ako aj odstránenie samotných kŕčových žíl. Na našom pracovisku používame skleroterápiu a ELVeS-laserovú operáciu.

Skleroterpia spočíva v aplikácii chemickej látky vo forme peny vnútrožilovo pod kontrolou USG a špeciálnej lampy Venolite.

Laserová operácia – ELVeS (Endo Laser Venous System) je najmodernejšia metóda riešenia kŕčových žíl. Má veľmi dobrý kozmetický efekt, nezanecháva jazvy. Minimalizuje dobu rekonvalescencie a práceneschopnosti (v priemere 0-7 dní), zvyčajne pacient pokračuje v bežnej životnej rutine. Mobilizácia je bezprostredne po operácii, pacient odchádza po zákroku domov. Kompresívna liečba pančuchami trvá približne 1-4 týždne, plná fyzická záťaž je možná individuálne od 1 do 3 týždňov.

Na našom pracovisku používame laser značky Biolitec vlnovej dĺžky 1470nm a laserové vlákno typu double-ring (laserový lúč sa vyžaruje v dvoch miestach kruhovito pre spoľahlivejší uzáver žily). Laserová energia aplikovaná vo vnútri žily sa pod ultrazvukovou kontrolou premení na teplo, uzatvorí žilu a umožní jej vstrebanie. Zákrok sa prevádza v celkovej alebo lokálnej anestézii.

V našej klinke CHIRAM v Komárne chronické venózne ochorenie vyšetrujeme pomocou moderného ultrazvukového prístroja Alpinion eCube7.

Priebeh operácie kŕčových žíl (varixov)