Diagnostika a liečba zlatej žily

Hemoroidy (z gréckeho slova Haema – krv a rhoos – tiecť), často nazývané ako zlatá žila – sú najčastejším ochorením v oblasti konečníka, postihuje približne 50% populácie v rôznych štádiách ochorenia.

Rozpoznávame vnútorné a vonkajšie hemoroidy, rozdelené do štyroch štádií podľa závažnosti.

Jedná sa o rozšírenie žíl pod sliznicou dolnej časti konečníka a análneho kanála, od asymptomatických foriem až po štádiá s vysunutím sliznice z análneho kanála pri stolici, ktorá sa stiahne spontánne (II. stupňa) alebo s trvalým prolapsom s nutnosťou zatlačenia uzlov pacientom späť (III. stupňa). Hemoroidy (IV. stupňa) sú sprevádzané komplikáciami ako krvácanie, zápal až odumretie sliznice.

Liečba I. štádia je konzervatívna: zmena životosprávy, starostlivosť o pravidelnú mäkkú stolicu, vhodné lieky vo forme tabliet a lokálne aplikovateľných liečiv. Pri ostatných formách hemoroidov využívame Barronovú elastickú ligatúru, LASER (LHP Biolitec) resp. chirurgickú liečbu – hemoroidektomiu.

Barronova ligatúra
Pri tejto metóde sa aplikuje na uzol zlatej žily elastická gumička, čím dosiahneme odumretie a odpadnutie zachyteného uzla za niekoľko dní. Uzol aj gumička odchádza stolicou, v mieste aplikácie zostáva malá jazva. Metóda sa vykonáva ambulantne, je nebolestivá, trvajúca 5-10 minút s bezprostredným návratom do bežnej pracovnej činnosti. Podľa potreby závisiac od štádia ochorenia sa zákrok môže opakovať 3-5- krát.

Laserová operácia
V našej ambulancii používame diódový LASER vlnovej dĺžky 1470 nm od firmy Biolitec. Zákrok podľa závažnosti ochorenia prevádzame v lokálnej alebo celkovej anestézii. Princípom metódy je zavedenie tenkého optického vlákna s diódou pod sliznicu z malého vpichu špeciálnym aplikátorom, laserovým lúčom zatvárame  prívodové vetvy ciev zásobujúce hemoroidálny uzol a deštruuje sa aj samotná spleť zlatých žíl. Jazvovatením tkaniva sa docieli aj vtiahnutie sliznice späť do análneho kanála.

Klasická hemoroidektómia
Chirurgickú liečbu zlatej žily ponechávame pre komplikované štádiá, rozsiahly prolaps sliznice alebo ako doplnková metóda k laserovej operácii. Prevádza sa v celkovej anestézii v režime jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Priebeh operácie zlatej žily