Cholecystektomia
operácia žlčníka

Žlčník je hruškovitý útvar na spodnej ploche pečene, spojená so žlčovými cestami pečene a slúži ako zásobník žlče. Žlč zo žlčníka sa uvoľňuje pri príjme potravy a dostáva sa do dvanástorníka ako nenahraditeľná súčasť tráviaceho procesu.

Dôvod na odstránenie žlčníka je najčastejšie prítomnosť žlčových kameňov spôsobujúce tráviace obtiaže, kŕče. Často nachádzame v žlčníku tzv. žlčové blato spolu s kameňmi. Zo žlčového blata sa vytvárajú zahusťovaním a vykryštalizovaním samotné kamene.
Prítomnosť kameňov v žlčníku je sprevádzané rizikom vzniku komplikácií:

  • žlčníkové koliky s vycestovaním kameňa alebo blata do žlčových ciest
  • upchatie žlčových ciest so žltačkou
  • akútny zápal podžalúdkovej žľazy /vážny život ohradzujúci stav/
  • zápal žlčníka so zápalovými vnútro brušnými komplikáciami
  • Ďaľším dôvodom odstránenia žlčníka je prítomnosť polypov/ riziko vzniku rakoviny/ a zápal žlčníkov bez prítomnosti kameňov.

Operácia sa prevádza v režime jednodňovej zdravotnej starostlivosti, preferujeme miniinvazivnu šetriacu metódu, tzv. laparoskopickú cholecystektomiu- pomocou špeciálnych nástrojov zavedených do dutiny brušnej cez 5-10 mm rezy. Z rezu nad pupkom nafukujeme špeciálnou ihlou dutinu brušnú oxidom uhličitým, následne sa zavedie kamera 10mm priemeru- operatér v podstate operuje sledovaním prenášaného obrazu na monitore.

Po ozrejmení anatomických pomerov sa izolujú vyživujuca cieva a žlčníková žlčová cesta, ktoré sa prerušujú medzi titánovými alebo umelohmotnými svorkami. Samotný žlčník sa potom odstráni z lôžka v pečení elektrokoaguláciou. Žlčník spolu s kameňmi sa odstraňuje z brucha cez pupok. Do lôžka žlčníka podľa potreby sa vkladá drén / rúrka napojená na fľašu s negatívnym tlakom/, ktorý odsáva nadbytočnú tekutinu, krv. Drén sa odstraňuje na pred prepustením z oddelenia.

Pacient je prepustený v prípade nekomplikovaného priebehu na druhý deň.